TRENUJ Z NAMI I BĄDŹ BEZPIECZNY

Karate jest sztuką. Sztuką, którą na przestrzeni wieków doskonalili ludzie tacy jak buddyjski mnich Bodhidharama, Gichin Funakoshi czy Masutatsu Oyama. Z powodu ich zaangażowania i ogromnych zasług w budowaniu podstaw i filozofii tej sztuki walki bez użycia broni, nazywamy ich dziś mistrzami.

Twardy i surowy trening karate czyni nas ludźmi o wielkiej sile fizycznej. Podobny efekt przynosi uprawianie wielu innych dyscyplin sportu. Różnica polega na położeniu nacisku na duchowy i umysłowy rozwój człowieka. Karate jest sposobem opanowania sztuki walki, ale przede wszystkim uczy uprzejmości, wskazuje właściwą drogę doskonalenia własnego charakteru. Sprowadzanie tej sztuki do ćwiczeń rąk i nóg zabija jej ducha. Prawdziwe znaczenie, wartość i tajemnica karate odkrywa się przed nami pod wpływem wieloletnich treningów. Dopiero wówczas jesteśmy wstanie otworzyć się na jego duchową i mistyczną stronę, zaobserwować wpływ, jaki wywarło na nasze wnętrze i psychikę.

Karate to sposób na walkę z własnymi słabościami i niebezpieczeństwami napotykanymi w życiu codziennym. Współczesny cel karate „Trenuj z nami i bądź bezpieczny” oznacza możliwość przeciwstawienia się wielu negatywnym zjawiskom, jak chociażby pokusie zażywania narkotyków. Ogromna siła oddziaływania, jaką niesie za sobą uprawianie sztuki karate pozwala uniknąć tych powszechnych dziś zagrożeń. Na trenerach spoczywa ogromna odpowiedzialność: uchronić młodych ludzi, którzy zaufali nam i przyszli zgłębiać tajniki karate. Niejednokrotnie instruktorzy, spadkobiercy wielkiego dziedzictwa słynnych mistrzów i samurajów, mają największy i konieczny w tej pracy autorytet wśród dzieci i młodzieży.

Karate jest sztuką walki z samym sobą. Przezwyciężanie własnych słabości pozwala pokonać przeciwników dzięki ogromnej sile wewnętrznej, leżącej u podstaw duchowego rozwoju karate.

Wytrwałość, oddanie, aspekty duchowe i umysłowe są akcentowane we wszystkich wschodnich sztukach walki.

Często współcześnie spotykana wśród młodych adeptów karate postawa koncentrowania się wyłącznie na doskonaleniu techniki wypacza umysłową i duchową istotę karate.