Zielonogórski Klub Sportowy Karate powstał w 1978 roku przy Wojewódzkiej Federacji Sportu w Zielonej Górze jako pierwszy klub sportowy karate w Polsce. W skład grupy założycielskiej weszli: Mroczkowski Stanisław, Drzewiecki Marek, Pabich Marek, Tołoczko Krzysztof, Staniszewski Andrzej, Grygiel Maciej, Starzyński Stanisław, Pytel Mariusz, Mańka Romuald, Dobrzyński Janusz, Małyska Karol, Susłowicz Romuald, Galon Cezary, Łukaszewicz Wojciech oraz Jadaś Jerzy. 

Chętnych do uprawiania tej tajemniczej i niezwykłej sztuki walki było więcej, niż mogły pomieścić sale gimnastyczne. Do historii przeszły treningi w przepełnionych salach, kiedy wykonywano tysiące technik, a ściany mokre były od potu. Trenerem koordynatorem został Wojciech Łukaszewicz a Prezesem Janusz Muszyński W roku 1981 powstaje sekcja karate w Krośnie Odrzańskim. W latach 1985-88 Zielonogórski Klub Sportowy Karate liczył 16 grup szkoleniowych obejmujących 530 osób ćwiczących.

Treningi odbywały się w pięciu ośrodkach na terenie województwa zielonogórskiego tj. Zielonej Górze, Nowej Soli, Gubinie, Żaganiu i Wolsztynie. Szkolenie w poszczególnych grupach prowadzili instruktorzy: Andrzej Makowski , Krzysztof Tołoczko , Piotr Kopaczewski, Andrzej Czarnecki, Krzysztof Dubiel, Wojciech Bąkowski, Leon Kręglewski. W roku 1985 trenerem kadry klubu został Andrzej Makowski i w tym samym roku na XII Mistrzostwach Polski Kyokushin Karate w Lublinie pierwszy złoty medal w kategorii lekkiej zdobył Eliasz Madej. W 1986 roku Polski Związek Karate powierzył klubowi organizację XIII-tych Mistrzostw Polski Kyokushin Karate. Mistrzostwa te odbyły się w Drzonkowie i zakończyły się dużym sukcesem organizacyjnym i sportowym.

 Cykliczne stały się turnieje o Puchar Prezesa Federacji Sportu w Zielonej Górze i Puchar Wyzwolenia Gubina, W 1988 roku Klub zorganizował I Puchar Polski Karate Kyokushin , który odbył się w Drzonkowie i zakończył się dużym sukcesem sportowym. Eliasz Madej zajął I miejsce w kategorii lekkiej. Zmagania sportowców połączono z uroczystymi obchodami dziesięciolecia istnienia klubu. W latach 1989 - 1993 powstały samodzielne kluby w Sulechowie, Gubinie, Nowej Soli i Żarach. W 1994 roku zaadaptowano na potrzeby klubu stary poniemiecki bunkier do celów szkoleniowych i rekreacyjnych. Bunkier został wydzierżawiony od Urzędu Gmina Świdnica, a dzięki ciężkiej i oddanej pracy Eliasza Madeja bunkier już po kilku miesiącach doprowadzony został do stanu używalności. Z czasem stał się centrum rekreacyjnym pośrodku świdnickich lasów.

W 1993 roku Prezesem klubu został Andrzej Makowski. W 1995 roku zorganizowany został w Zielonej Górze I Turniej Mistrzów Kyokushin Karate bez podziału na kategorie z udziałem najlepszych zawodników z Polski. W 2008 roku Zielonogórski Klub Sportowy Karate obchodził 30- lecie istnienia i był organizatorem XXV Pucharu Polski Kyokushin Karate, w trakcie którego wyróżniono zasłużonych zawodników i działaczy.

W roku 2018 klub obchodził 40 lecie swojej działalności jako najstarszy klub sportowy w Polsce. W całym okresie swojej działalności zawodnicy klubu zdobywali liczne medale na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Obecnie w klubie trenuje ponad 150 osób w różnych kategoriach wiekowych. To już trzecie pokolenie osób rozpoczynających swoją przygodę z karate ponad 40 lat temu. Przez te wszystkie lata przez klub przewinęło się ponad kilkanaście tysięcy osób.

Klub nie ogranicza swojej działalności tylko do treningów i zawodów. Swoimi występami uświetniają szereg imprez na terenie miasta jak i województwa. Klubem kieruje zarząd, na czele którego stoi obecnie Andrzej Makowski, a zadania określone przez zarząd realizuje na co dzień trener- koordynator Eliasz Madej (4 dan) oraz instruktorzy Mariusz Cielepa, Tomasz Madej i Łukasz Bazylewicz.